Az év legjelentősebb égi eseménye volt a június 6-i Vénusz-átvonulás, melyet napkeltétől 6:55-ig figyelhettünk meg. Észlelhettük életünk utolsó Vénusz-átvonulását!
Az év csillagászati eseménye volt a június 6-án, vagyis ma zajló Vénusz-átvonulás. A látványosság napkeltekor már zajlott, és helyi idő szerint röviddel 7 óra előtt ért véget, azaz kicsivel több, mint két órán át láthattuk a Vénusz csöppnyi korongját a Nap fényes arca előtt. Amint azt a 2004-es esemény során már megtapasztalhattuk, szabad szemmel is látható volt az apró foltocska.
Az idei átvonulás során a Vénusz útja a Nap előtt 6 és fél órán át tartott a belépéstől (amikor a Vénusz sötét korongja megjelent a Nap keleti peremén) a kilépésig (amikor a másik oldalon elhagyta azt), de Magyarországról csak az utolsó órát és a kilépést lehetett megfigyelni. A kilépés volt számunkra a jelenség legérdekesebb része, mert ekkor különös fényjelenségeket figyelhettünk meg. A harmadik és negyedik kontaktus között 18 perc telt el, így viszonylag kényelmesen lehetett észlelni, fotózni. A Vénusz a Nap északi részén haladt át, átmérője 58,3", míg a Napé 1890", arányuk 1:32,4. A Vénusz majdnem egy ívperces korongja mindössze 0,001 magnitúdós fénycsökkenést okozott.
A következő átvonulásra 2125. december 8-ig kell várni, de akkor is csak az eleje lesz látható. (A 2117-es jelenség egyáltalán nem látható majd Magyarországról.) 2247. június 11-én ugyan magas napállás mellett az egész átvonulás látható lesz tőlünk, de az már a távoli utódaink eseménye.
A Vénusz-átvonulások különlegességét a jelenség ritkasága adja. A távcső feltalálása óta összesen hét alkalommal volt ilyen jelenség, ebből hatot meg is figyeltek.
2012.06.06. Hungary - Kisigmand 05;26;18:
Képek ITT
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése